Yemek Haberleri Gazetesi

Yemek Haberleri Gazetesi

1991 yılından beri varlığını sürdürmeye devam eden Ataköy Şark Sofrası hem yöresel yemekleri hem de muazzam güzelliğe sahip olan iç ve dış mekânı ile özellikle Ataköy 5.Kısımda yaşayanların uğrak yeri haline geldi.

Ataköy Şark Sofrası Türk ve Osmanlı Mutfağının lezzetlerini gelen müşterilerine sunmaktadır fakat bu mekânda özellikle Gaziantep mutfağına özgü tatlar bir başka hazırlanmakta.  Ataköy Şark Sofrasının İşletme sahibi olan Mutlu Maçoğlu aynı zamanda bu mekânın mutfağının da şefi.  Şef Maçoğlu Güneydoğu Anadolu’nun tüm güzelliklerini ustasından aldığı eğitim ve ellerindeki hünerler ile eşsiz tatlar hazırlayarak gelen müşterilerine tabiri caiz ise en kral ziyafeti çekmelerini sağlıyor.  Avrupa yakasındaysanız ve canının muazzam bir yemek kültürüne sahip olan Antep yemeklerini çektiyse doğru adres Ataköy Şark Sofrası. 

Ataköy Şark Sofrasında mevsimlerden ilkbahar ve yaz ise yediğiniz yemeğin lezzetine haz katacak olan muazzam güzellikteki bahçesi de eklenince bu mekân potansiyel müşterileri tarafından karşı kılınmaz bir hale geliyor. Yeşillikler arasındaki havuzdan gelen şırıl şırıl suyun sesi bir yandan size huzur verirken diğer yandan iştahınızı açıyor. Bu güzel manzara eşliğinde neredeyse tüm kebaplarından azar azar tattık. Hepsinin tadı tartışılmaz derecede lezzetliydi fakat şefimiz Mutlu Maçoğlunun özel tavsiyesi üzerine Özbek Pilavı bir başkaydı. İçerisinde kuzu kuşbaşı et, havuç, soğan ve bol baharatlar olan Özbek Pilavını sizde tatmak istiyorsanız doğru adres Ataköy Şark Sofrası.